Bernardýni
 
 
 

WUSB SHOW SEEFELD - A, 4.6.2011

Tyto řádky věnované WUSB Show 2011 (Světové výstavě bernardýnů) vznikají s týdenním zpožděním a to ve vzdálenosti více jak 1000 km od domova. Píši je v Nizozemí, kam jsem odcestoval za dalšími chovatelskými povinostmi. Píši je jako poděkování pro ty, kteří nám drželi pěsti, pro všechny ty z vás, kteří nám poslali veliké množství gratulací. Píšu je i pro ty, kteří nám pěsti nedrželi a přesto dokázali pogratulovat ...

Seefeld panorama 1

Původně jsem si ani nemyslel, že nějaký článek bude vznikat, protože v tuto dobu jen těžko hledám volné chvíle. Poslední měsíc nabírám energii za pomocí RedBullu :) , který mi dává křídla, abych mohl obletovat naše štěňátka. Křídla mi dává také Zuzka, díky které si v tuto dobu mohu dovolit odcestovat, plnit si své sny a zároveň být v klidu, že je doma o vše postaráno.

Seefeld Vítek panorama

Vraťme se nyní do rakouského Seefeldu, kde v sobotu 4. června 2011 proběhla WUSB Show. Přihlášen byl krásný počet téměř 200 bernardýnů z 20 zemí (podobně jako před dvěmi lety v Martigny- CH). Poměr dlouhosrsté a krátkosrsté variety vyhráli s mírnou převahou dlouhosrstí. Českou republiku reprezentovalo v katalogu 12 psů a fen českých majitelů a několik jedinců, kteří byli exportováni do zahraničí. Seefeld byl dle mého názoru vynikající volbou pořadatelů, protože tyrolské prostředí dávalo akci potřebnou atmosféru. Navíc návštěvníkům nabízelo i relaxační vyžití.

Seefeld panaroma

Samotná výstava proběhla v hale, která nás a zejména psy dokázala ochránit před horkým počasím. K samotné organizaci výstavy se trochu začínám ostýchat vyjadřovat. Přece jenom nás příští rok čeká organizace WUSB Show v Mladé Boleslavi a určitě to nebude jednoduché. Co však zmíním z nedostatků je to, že až na jednu výjimku chyběla v kruzích čísla, která by ukazovala pořadí psů. Je trochu zarážející na akci světové úrovně, když si vítěz, který vzešel z veliké konkurence, nemůže dostatečně užít svou minutu slávy a diváci na první pohled nevědí, kdo vlastně zvítězil.

Seefeld rozhodčí

Posuzování probíhalo pro velký počet účastníků hned v pěti kruzích najednou. To je vždy náročné jak pro diváky, tak zejména pro vystavovatele, kteří mají přihlášeno více psů. Náš Czech team :) pracoval výborně a tak jsme zvládli předvést všechny psy jak jsme potřebovali. Chtěl bych tímto také všem "našim" poděkovat, že jsme byli jako jedna velká parta a že se všichni z nás dokázali postarat i o ostatní.

Seefeld Czech team

Já jsem nastupoval jako první v kruhu dlouhosrstých psů (rozhodčí: Howard Dees - USA a Gabriela Höllbacher - A) s Vítkem. Vždy pečlivě zvažuji, kam kterého psa přihlásím a jaké bude mít asi šance. Vítek ve svém věku mohl stále ještě soutěžit v třídě mladých. Ještě v poslední den uzávěrky na výstavu jsem řešil se Zuzkou a Zdeňkem zda to bude třída mladých nebo mezitřída. Nakonec jsme se trochu neskromě rozhodli pro mezitřídu, protože jsme si řekli: "Má-li to vyhrát, tak v dospělých to bude hodnotnější." Nemyslíte, že to bylo trochu drzé, takto přemýšlet před výstavou? :) Asi ano, protože kdo mě viděl nastupovat s Vítkem do kruhu, tak ví, jak jsem byl z toho nervózní. Uklidnění pro mne nastalo v okamžiku, když jsem slyšel jak rozhodčí o Vítkovi hovoří a definitivně potom, když se u jeho čísla na tabuli objevila známka výborná a později i první místo! I přes některé naše ambiciózní myšlenky před výstavou vždy odjíždím na WUSB Show s pokorou a s tím, že se budu radovat z každé výborné, kterou se podaří získat

O tom, že to není tak jednoduché hovoří například velmi přísné posuzování v kruhu krátkosrstých fen (rozhodčí: Gerald van Ooyen - NL a Susan Wardle - GB). Ve třídě mladých z celkového počtu 15ti přihlášených zvítězila k naší radosti Vítkova sestra Agnetha v majetku Estonských chovatelů. Neuvěřitelným šokem pro nás bylo zjištění, že z 15 přihlášených fen rozhodčí zadali prvním třem velmi dobrou a ostatním známku dobrou! Ano, ani jedna fena z takto obsazené třídy nedosáhla na výbornou! O to více se vážím výsledku naší Elisabeth, která byla stejnými rozhodčími hodnocena jako výborná 2 v konkurenci 10 fen!

Mezi dlouhosrstými fenami (rozhodčí: Jean Prim - LUX a Christine Wiederkehr - CH) byla od Strážců hor Hanah , která se také umistila na 2. místě v mezitřídě s hodnocením výborná před svou polosestrou Daphne v.h. Borgerbos (obě po Otíkovi), která je holandského chovu a dnes reprezentující Bosnu a Herzegovinu. Výbornou, ikdyž bez pořadí, ukořistila také Great Agáta ve třídě šampionů.

Seefeld hanah

V kruhu krátkosrstých psů (rozhodčí: Kari Augestad - ESP a Reinhold Welsch - D) mezi tím zvítězil v mezitřídě náš Homér , který je v majetku finských chovatelů. Ve třídě šampionů jsem nastupoval s Frajerem v konkurenci 9ti psů. Škoda, že majitelka nevěnovala Frajerovi před výstavou více péče a tak jsem byl v daném stavu s hodnocením výborný 3 určitě spokojený. Tuto třídu vyhrál německý pes Ch. Ole von der Mittelsmühle, který je otcem našeho vrhu "J". Už v tento okamžik jsem si říkal, že to byla dobrá volba :)

Seefeld Frajer

Kruh, který byl určený štěňatům, dorostu a veteránům (rozhodčí: Christian Tessier - F a Bernard Léger - CH) jsem už sledovat nestíhal.

Pak už jsme čekali na finálové soutěže. Samozřejmě se mi hlavou honily různé mylšenky. Před čtyřmi lety jsme byli takto v očekávání s Otíkem v Donovalech - SK, před dvěmi lety s Camillou v Martigny - CH a v loňském roce s Frajerem v Ribeauville - F. Dvakrát se nám to již podařilo a já jsem si moc přál, aby se to povedlo i do třetice. Velký finálový kruh s kobercem byl k úspěchu jako stvořený. Vítek velmi rád a dobře běhá a to bylo přesně to, co jsme potřebovali. Pamatuji-li si dobře, tak nás rozhodčí nechali všechny běhat poměrně dost dlouho. Pak již do výstavního postoje a čekat na verdikt. Bomba! Historie se opakuje! Vítek přebírá rodinnou štafetu a vítězí. Stává se WUSB vítězem 2011, stejně tak jako jeho matka Camilla (WUSB Winner 2009), dědeček Otík (WUSB Winner 2007) a prapradědeček Nuri (WUSB Winner 2004). Historie je přepsána. Česká republika má již třetího WUSB vítěze.

Seefeld Vitek WUSB Winner

Výstava však ještě nekončila. V krátkosrstých psech zvítězil otec našeho "J" vrhu Ch. Ole von der Mittelsmühle (Německo). V dlouhosrstých fenách Josefine du Gr. St. Bernard v majetku německých chovatelů a původem ze Švýcarska. Krátkosrtým fenám dominovala šampionka Flore du Koubba de la Frasse majitelů z Finska, nad kterou již Camilla zvítězila v Martigny. Titul BOB se na této výstavě nezadává a tak všichni čtyři WUSB vítězové nastupovali o titul Best In Show. Ten nakonec patřil Olemu, do té doby ve světě ne příliš známému psovi. O to větší radost jsem měl, že nám již doma pobíhají jeho potomci .

Seefeld WUSB Winner Ole Seefeld WUSB Winner Josefine Seefeld WUSB Winner Flore

A zde by článek za normálních okolností mohl končit nebýt naší "šílenosti". Druhý den jsme již stáli v kruhu na Národní výstavě v Klatovech, kde se Vítek stal vítězem plemene (BOB) a zároveň vítězem 2. FCI skupiny (BIG). A toto je již definitivní tečka za jedním fantastickým víkendem :-)

Vítek:: výborný 1, WUSB Winner 2011
Ole: výborný 1, WUSB Winner 2011, BIS
Homér: výborný 1
Hanah:: výborná 2
Elisabeth: výborná 2
Frajer Otík JR: výborný 3
Great Agáta:výborná

Archiv článků z výstav:
Speciální výstava Donovaly 2010, Klubová výstava Mladá Boleslav 2010, Crufts 2010, WUSB Show Martigny 2009, Evropská výstava psů Budapešť 2008, Klubová výstava Patsch 2008, Šampion šampionů 2008


 

 
Copyright © 2010 - 2020 Milan Plundra, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.