Bernardýni
 
 
 

WUSB SHOW Martigny 2009, Švýcarsko

Švýcarsko, země, kde se před stovkami let začala psát historie našeho plemene, se stalo místem setkání chovatelů a přátel svatobernardských psů z celého světa. Do města Martigny v sobotu 13. června 2009 přivezli chovatelé z téměř dvaceti zemí bezmála 200 svatobernardských psů, aby je předvedli při WUSB Show (světové výstavě bernardýnů), která byla pořádana ku příležitosti 125. výročí založení švýcarského klubu! Mezi vystavovanými psy nechyběli ani zástupci přímo z Hospicu Svatého Bernarda, kde jsou chováni pod patronací nadace Fondation Barry a chovatelská stanice nese název du Grand Saint Bernard.

Martigny 1

Již před výstavou jsme nepochybovali o mnohem větší účasti psů a chovatelů, než tomu bylo na WUSB výstavách v předešlých letech. Země původu, návštěva průsmyku a Hospicu, míst, kde vznikaly legendy, to bylo velkým lákadlem pro všechny. O něco složitější byl pro nás výběr psů na tuto výstavu. Několikadenní náročný výlet jak pro nás, tak pro psy a omezený prostor v autě rozhodl o tom, že jsme odcestovali pouze s Camillou a Elisabeth. Další dva Strážci hor (Daja a Don) pak přijeli ze Slovinska.

Martigny 2

Do Martigny jsme přijeli ve čtvrtek ráno, těsně před zahájením konference delegátů. Páteční den jsme věnovali výletu do průsmyku Grand Saint Bernard, který leží ve výšce 2473 m nad mořem. Navštívili jsme také místní psinec a museum. Reportáž a fotografie budou zveřejněny později na klubových stránkách. V průsmyku se nám také podařilo několik parádních snímků s Camillou, které ovšem na své zveřejnění ještě také nějaký čas počkají :) Páteční večer byla uspořádána Galavečeře přímo v místě pořádání výstavy, kde jsme se také dozvěděli rozdělelní rozhodčích do kruhů na příští den.

Martigny 3

Ačkoliv to nebyla má první výstava, tak jsem byl z toho "na prášky" jako vždy. Bývali bychom se Zdeňkem nepotřebovali v hotelu mít v sobotu ani snídani, ale když už byla zaplacena, tak jsme na ni šli. Každý jsme snědli jeden suchý rohlík ... sevřené žaludky víc nedovolili :) Jako bychom tušili, že to nebude tak jednoduché, přišli jsme mezi prvními na prezentaci. A k našemu nemilému překvapení jsme zjistili, že ani jeden český pes není uveden v katalogu. Později se ukázalo, že jsme nebyli sami. Naštěstí se nám podařilo vše zařídit a dostali jsme náhradní čísla, posudkové listy a tak jsme mohli vystavovat.

Martigny 4

Elisabeth, která byla u nás před výstavou několik dní na "prázdninách", abychom se stihli tak trochu připravit, nastoupila ve třídě mladých mezi jedenácti fenami. V kruhu spolupracovala velmi dobře a získala ocenění výborná 4. Majitelka před výstavou říkala, že bude spokojená za výbornou, takže umístění jsme přivezli jako bonus. Jen co jsem opustil kruh s Eli, již jsem se vracel zpět, tentokrát s Camillou do mezitřídy (9 fen), kde nasupovala i Daja s Janou. Náš "papírově" nejsilnější zástupce nezklamal. V postoji stála jako socha, v pohybu se předvedla na výbornou a když se rozhodčí rozplývali nad jejím krásným okem a skusem už jsem začal přemýšlet o tom, zda se bude historie opakovat. Ano, po vzoru svého otce vyhrála mezitřídu! A Daja? Ta nezůstala o moc pozadu a obsadila krásné 3. místo. V té době již Zdeněk nastupoval v dalším kruhu mezi dlouhosrstými psy v mezitřídě (5 psů) s Donem, který ho jako "neznámého" trochu ignoroval. Don byl nakonec hodnocen jako velmi dobrý 3. I tak jsme se hlasitě radovali, protože zvítězil Baryk z Férova dvora, Otíkův syn.

Martigny 5

Do závěrečných soutěží o WUSB vítěze jsme tak měli dva české kandidáty. Camilla nastupovala s favorizovanou švýcarskou zástupkyní třídy otevřené a finskou zástupkyní z třídy šampionů. Neuvěřitelné, historie se opakovala do puntíku. Po dvou letech co zvítězil Otík na Donovalech, vítězí i jeho dcera přímo ve Švýcarsku! Camille tak náleží titul WUSB Winner 2009 (WUSB Champion 2009). Baryk (bohužel handycapován silným línáním) podlehl v boji soupeři z třídy otevřené, reprezenatntovi Holandska. Tento pes později zaslouženě zvítězil i jako BIS celé výstavy.

Martigny 6

Výsledky strážců hor:
Camilla: výborná 1, WUSB Winner 2009
Daja: výborná 3 (m.:Jana Krek & Gregor Šarlohar, SLO)
Don: velmi dobrý 3 (m.: Bojan Bajc, SLO)
Elisabeth: výborná 4 (m.: Kateřina Beranová, CZ)


 

 
Copyright © 2010 - 2020 Milan Plundra, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.