Bernardýni
 
 
 

Speciální výstava Donovaly - SK, 2010

Jedinečné horské prostředí slovenských Donoval již po deváté hostilo Speciální výstavu svatobernardských psů. My na Donovaly cestujeme se psy pravidelně již od roku 2006 a letošní ročník byl již náš pátý. Malou výjimkou byl snad jen loňský rok, kdy nás reprezentovali Otík, Camilla a Diggy pouze se Zdeňkem, protože my v té době přiváděli na svět nové Strážce hor.

Donovaly 2010 0

Vyslechnout si hodnocení německého rozhodčího Wernera Schmida a bojovat o tituly nejvyšší přijeli kromě domácích slovenských chovatelů také zástupci z Polska, Maďarska a České republiky. Katalog nabízel 35 jmen. Posuzování začalo krátkosrtými, kde všichni získali ocenění výborný, ale s tituly odcházeli jen Strážci hor. Skutečné mrazení v zádech jsem měl při posuzování dlouhosrstých. Rozhodčí uděloval známky velmi dobré jako na běžícím páse, sem tam zadal i dobrou. U mladých jedinců, kde bylo 6 psů a 3 feny, neudělil ani jednomu známku výbornou. V konečném součtu bylo zadáno 12 výborných, 16 velmi dobrých a 3 dobré!

Donovaly 2010 1

Ve finále se stalo to, co by asi jen těžko někdo dopředu předpovídal. Nejvyšší tituly si odnesli pouze psi českých majitelů. Ze čtyř možných to byli tři Strážci hor! Nejde popsat ani slovy, jakou radost mi všichni udělali. Zároveň jsem radost mohl tak trochu i rozdávat. Například u vítěze celé výstavy Frajera, jsem byl nadšený já jako chovatel, Zdeňek Havlíček jako jeho vystavovatel a konečně jeho majitelka Ivana Porkrátová, která se těšila z úspěchu v Čechách se svým před týdnem narozeným chlapečkem.

Donovaly 2010 2

Donovaly se tímto staly pro mne opět nazapomenutelnými. Když teprve osmnáctiměsíčnímu Frajerovi hráli "We are the Champions" nemohl jsem si nevzpomenout, jak jsem v roce 2007 při stejné písni držel na stejné bedně a na stejném místě Frajerova otce Otíka, který se v té době stal WUSB vítězem.

Aramis: výborný 1, CAC (tř. otevřená)
Dallas: výborný 1, CAC (tř. vítězů)
Dixie: výborná 1, CAC, Nejlepší krátkosrstá fena (tř. vítězů)
Diggy: výborná 1, CAC, Nejlepší dlouhosrstá fena (tř. vítězů)
Frajer Otík JR: výborný 1, CAC, Nejlepší krátkosrstý pes, BOB, BIS (mezitřída)
Great Agáta: velmi dobrá 2 (tř. mladých)

Nejlepší chovatelská skupina: 1. místo krátkosrstí od Strážců hor


 

 
Copyright © 2010 - 2020 Milan Plundra, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.