Bernardýni
 
 
 

Šampion šampionů 2008

Otik Šampion šampionů 2008

Kongresová hala TOP Hotelu Praha byla v sobotu 17. ledna 2009 plná psích krasavců. Hostila totiž soutěž Šampion šampionů 2008. Této akce se mohou zúčastnit pouze psi s titulem Český šampion, Český Junior šampion, Český Veterán šampion nebo Interšampion. Přihlášeno bylo celkem 246 psů a mezi nimi jediný bernardýn - ICh. Tyronica Born For Winning (Otík). Soutěž se skládala ze tří kol. V prvním kole nastoupili zástupci daného plemene z nichž rozhodčí, v našem případě pan Tibor Havelka ze Slovenska, vybral vítěze, který postoupil do druhé kola. U dalších představitelů plemene se pořadí neurčovalo a pro ně soutěž končila. Pokud byl pes v plemeni sám, tak jak tomu bylo v případě Otíka, předvedl se v kruhu a postoupil do druhého kola automaticky. Ve druhém kole byli psi posuzováni v rámci FCI skupin z nichž rozhodčí vybral nejlepších pět. Do finále se kvalifikoval pouze vítěz každé skupiny. Bernardýni patří do tradičně nejpočetnější II. FCI skupiny, kterou reprezentovalo ve druhém kole 20 šampionů. K posuzování byl přizván český rozhodčí pan Otakar Vondrouš. Ten vybral pět nejlepších psů a mezi nimi i našeho Otíka. V tu chvíli už jsme věděli, že umístění je jisté. Ale které? Pořadí bylo vyhlašováno od pátého místa a tak se naše napětí stále stupňovalo a stupňovalo. 5. místo získal středoasijský pastevecký pes, 4. místo pak anglický buldog a to už jsme věděli, že "bedna" je jistá. Na 3. místě pak stanula argentinská doga. Bylo jasné, že si vítězství odnese buď bernardýn nebo bernský salašnický pes. Nakonec z úst výborně komentující paní Vladimíry Tiché zazněl verdikt rozhodčího a to 1. místo v II. FCI skupině (BIG) pro krátkosrstého bernardýna! Tím bylo rozhdnuto, že Otík postupuje do finále!

V 18 hodin začalo samotné finálé pro deset šampionů - deset vítězů všech FCI skupin (I - border kolie, II - svatobernardský pes krátkosrstý, III - skotský teriér, IV - jezevčík králičí dlouhosrstý, V - aljašský malamut, VI - rhodéský ridgeback, VII - český fousek, VIII - clumber španěl, IX - francouzský buldoček, X - whippet) . Vybrat nejlepšího přijela trojice zahraničních rozhodčích: paní Lisbeth Mach ze Švýcarska, pan Karl Reisinger z Rakouska a pan Damir Skot z Chorvatska. Všichni rozhodčí pečlivě prohlédli finalisty ve výstavním postoji a v pohybu a každý z nich napsal své pořadí psů od prvního do desátého místa. Pořadí od všech rozhodčích byla sečtena a o vítězi rozhodl nejnižší počet bodů. Šampionem šampionů 2008 se stal zástupce skupiny X. - výborně se předvádějící whippet Pettit Fille z Úplňku. Gratulujeme!

Video


 

 
Copyright © 2010 - 2020 Milan Plundra, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.