Bernardýni
 
 
 

O nás - About Us

Svatobernardský pes - bernardýn, jedno z nejznámějších plemen po celém světě, přivádí v úžas nejen děti, ale také všechny dospělé svým impozantním zjevem, přátelskou povahou, ohromným srdcem a neméně velkým množstvím dochovaných legend a historek o těchto záchranářských psech jenž mnohdy sami položili svůj život za záchranu lidí před smrtí a to nejen v lavinách sněhu. Naši rodinu toto plemeno zaujalo na tolik, že již po tři generace je bernardýn neodmyslitelnou součástí našeho života. První chovatelskou stanici v naší rodině založil dědeček Jan Plundra (*1928, +2004) a nesla jméno „z Poplužního dvora“.

My 1

V chovatelské stanici byly drženy vždy pouze dlouhosrsté feny jejichž potomstvo našlo své domovy nejen v rámci tehdejšího Československa, ale také v zahraničí. Z tohoto chovu vzešel krycí pes Ciro z Poplužního dvora a z chovných fen jmenujme především krásnou dlouhosrstou fenu Belu z Poplužního dvora, která byla zakladatelkou chovatelské stanice mého otce „ze Žamberského zámku“, kde jsem sbíral své první chovatelské zkušenosti. Bela byla výbornou kamarádkou, se kterou jsme si užili mnoho radostí, zároveň byla také výbornou matkou. Opustila nás ve věku úctyhodných dvanácti let.

My 2

Současná chovatelská stanice „od Strážců hor“ byla založena v roce 2005 a navazuje na rodinou tradici v chovu bernardýnů. Tentokrát již jsou u nás zastoupeny obě variety a to krátkosrstá i dlouhosrstá. V chovu se snažíme propagovat, mnohdy i upřednostňovat právě krátkosrstou varietu. Ta byla v České republice i dřívějším Československu veřejností stejně jako chovateli po dlouhá léta opovrhována ačkoliv si zaslouží být na výsluní stejně jako jejich "mladší" dlouhosrstí kolegové.

My 3

Milan Plundra: Přece jenom když od útlého věku vyrůstáte po boku tohoto majestátného a dobrosrdečného plemene, tak nemůžete v dospělosti volit jinak než opět bernardýna. "Už jako malý kluk jsem propadl chovu a dodnes rodiče vzpomínají, jak jsem vždy spěchal ze školy s očekáváním nově narozených štěňat. Později jsem to dovedl k dokonalosti a děda mě omlouval přímo u ředitele školy, abych mohl být u toho."

My 4

Zapálení do bernardýnů zapříčinilo, že doma nemáme pouze jednoho nebo dva bernardýny. Kolem domu jich běhá hned celá smečka. Tak trochu jsem propadl i výstavám a prezentuji naše psy v ČR i v zahraničí. Od března 2008 vykonávám funkci poradce chovu a od ledna 2018 také funkci předsedy v Klubu chovatelů svatobernardských psů ČR. Po úspěšném složení závěrečných zkoušek jsme byl v únoru 2015 jmenován národním rozhodčím pro plemeno svatobernardský pes. V roce 2017 jsme složil zkoušky pro posuzování dalších plemen ze II. FCI skupiny a v květnu 2018 jsme byl jmenován mezinárodním rozhodčím. Mezi mé záliby patří mimo bernardýnů také koně, se kterými se účastním parkurových závodů.

My 5

Zuzana Plundrová, MVDr.: Ještě dříve než začala chodit, tak seděla na koni. Koně a láska ke zvířatům, to bylo rozhodující nejen pro výběr povolání, ale i proto jsme skončili spolu :) Jako veterinární lékařka je nepostradatelnou součástí naší chovatelské stanice, kde dohlíží především na zdravotní stav našich psů, pomáhá fenám přivádět na svět potomstvo a v neposlední řadě usměrňuje svého manžela při rozrůstání se naší smečky.

My 6
Milan 1985
My 7
My 9
My 8
Mz 10
Mz 11
My 15
My 14
My 13
My 20
My11

 

 
Copyright © 2010 - 2020 Milan Plundra, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.