Bernardýni
 
 
 

Klubová výstava Patsch - A, 2008

Ot9k KV Patch 2008

Na cestách. Tak by bylo možné stručně popsat uplynulý týden, který jsme zahájili, jak už víte, cestou pro nové štěňátko. O dva dny později jsme odjeli do bývalého dějiště olympijských her Innsbrucku v Rakousku, kde se odehrávala Klubová výstava bernardýnů a týden jsme završili nedělní návštěvou mezinárodní výstavy ve slovenské Bratislavě. Tyto řádky jsou však věnované pouze klubové výstavě v Innsbrucku. Protože jsme byli informování o vždy početném zastoupení svatobernardských psů na této klubové vystavě, lákalo nás se tam jet podívat a udělat si obrázek o tom, jak probíhá bernardýní svátek v Rakousku. Když už padlo definitivně rozhodnutí "pojedeme", přihlásili jsme i psy, ať tam celý den jenom tak nestojíme :)

V pátek jsem naložil Otíka s Anežkou a vyjel směr Třebíč. Tam jsme se naložili do většího auta ke Zdeňkovi, přiložili Camilku, Diggy a jedeme. Po celou cestu za trvalého a silného deště (jinými slovy "chcalo a chcalo") jsme si říkali, jestli nám to stojí za to. Unavení a nevyspalí jsme přijeli do deštivého Innsbrucku. Při představě, že v takovémto počasí celý den vystavujeme venku jsme nadšením neskákali. Když nám do rukou přišel katalog se 74 jmény psů z jedenácti států už jsme nepomýšleli ani na umístění. Všichni naši psi nastupovali v početné konkurenci. K posuzování byla pozvána rozhodčí z Německa paní Erika Kalscheuer. Čeští chovatelé znají tuto dámu z naší klubové výstavy v roce 2006.

Výstava byla zahájena společným nástupem všech psů do kruhu a úvodním slovem prezidenta Rakouského klubu pana Hanse Linsera. Potom pronesl požehnání místní farář. Co říkal přesně nevím, ale z kapsy vytáhl jakousi "placatici" a pocákal trávník :) Důležité bylo to, co následovalo. Přestalo pršet a o něco později vyšlo i sluníčko. Pořadatelé byli výborně připravení na mezinárodní účast. Vítěz každé třídy dostal k fotografování vlajku svého státu a hrála jeho hymna. Všichni umístění na prvních čtyřech místech odcházeli s poháry a celkově panovala dobrá atmosféra.

Jako první z našich psů nastupoval Otík, který vyhrál svou třídu šampionů. Ten den hrála poprvé česká hymna. Byl to důvod k veliké spokojenosti. Již tímto výsledkem si zajistil titul šampion Rakouska. Na šampionát dosáhl během pouhých čtyř výstav, které v Rakousku navštívil a získal tak potřebný 4 x CAC. Připomeňme, že Otík nastupoval v Rakousku vždy v konkurenci, vždy odcházel také s titulem BOB, získal dvakrát titul BUNDESSIEGER, dvakrát kvalifikaci na Crufts a ve svých patnácti měsících dokonce BOG 5.

Netrvalo dlouho a česká vlajka zavlála podruhé, když Otík vybojoval i klubového vítěze, letos již třetího (SLO, CZ, A). Jako další "z našich", ikdyž žijící ve Slovinsku, nastupovala Daja, která vyhrála třídu dorostu. Následovala Camilka, která nezapřela svého otce - vyhrála svou třídu a stala se i klubovým vítězem mladých! V mezitřídě pak Anežka získala výborné druhé místo, stejně tak Otíkova matka Bina dopadla v třídě šampionů. S její soupeřkou, fenou z Itálie, nastupoval Otík o vítěze plemene. Titul BOB putoval do České republiky! V dlouhosrstých se pak náš jediný zástupce Diggy nenechala zahambit a i ona zvítězila v dorostu.

Tušit předem takovýto úspěch, nehlásím páry ani skupinu. Když totiž v závěrečných soutěžích Otík s Anežkou získali 2. místo v párech a v soutěži chovatelských skupin "Strážci hor" získali 1. místo, bylo to již moc českých vítězství na jedné výstavě :) Poslední titul BIS, o který se bojovalo, putoval do Francie dlouhosrsté feně.

Klubová výstava v Rakousku byla najednou již minulostí. Na památku jsme si udělali nějaké fotky, rozloučili se s kamarády, naložili se a putovali jsme na noc směr Bratislava.

Patch 2008

datum: 16. srpna 2008
rozhodčí: Erika Kalscheuer, D
bernardýnů: 74 (37 dlouhosrstých a 37 krátkosrstých) z 11ti států (Švýcarsko, Itálie, Francie, Německo, Dánsko, Rakousko, Česká republika, Holandsko, Slovinsko, Maďarsko, Srbsko)

Otík: výborný 1, CACA, Klubový vítěz, BOB, r.BIS
Anežka: výborná 2, r.CACA
Camilla: výborná 1, CAJC, Klubový vítěz mladých
Daja: velmi nadějná 1 (m.: Jana Krek)
Diggy: velmi nadějná 1 (m.: Zdeněk Havlíček)
Soutěž párů: 2. místo Otík a Anežka
Nejlepší chovatelská skupina: 1. místo "od Strážců hor"


 

 
Copyright © 2010 - 2020 Milan Plundra, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.