Bernardýni
 
 
 

Klubová výstava Mladá Boleslav 2010, CZ

Opět po roce se sešli příznivci svatobernardských psů v sobotu 27. března 2010 na Klubové výstavě v Mladé Boleslavi. Nominace německého rozhodčího a chovatele bernardýnů L. Wassmanna přilákala vystavovatele z pěti států (Česká republika, Rakousko, Polsko, Maďarsko a Estonsko). Přihlášeno bylo celkem 49 psů (17 krátkosrtých a 32 dlouhosrstých). Po čtyřech letech se výstavy neúčastnil Otík, ale přesto v krátkosrsté varietě "dominoval" prostřednictvím svých potomků :)

Klubová výstava 2010

Rozhodčí posuzoval velmi dlouho, ale zároveň velmi pečlivě. Zvláště sympatický byl jeho citlivý přístup k dorostencům a mladým např. při kontrole chrupu, kdy sám předvedl začínajícím vystavovatelům jak nenásilně chrup ukázat. Známkování bylo tentokrát velmi mírné (pouze 2 x zadal velmi dobrou) zejména ve srovnání s jeho posuzováním u nás v ČR v roce 1999, kdy mnoho psů odcházelo z kruhu s hodnocením VD nebo byli vyloučení pro nevhodný charakter. Mohli bychom z toho usuzovat, že kvalita českého chovu se za posledních deset let velmi změnila a to k lepšímu :) Stnadard FCI byl při celém posuzování plně respektován a snad i většina chovatelů s verdikty rozhodčího souhlasila.

Klubová výstava 2010 1

Strážce hor reprezentovali tři krátkosrstí psi Frajer Otík JR, Dallas a Aramis. Každý z nich nositel krve jiného otce. Frajer Otík JR zvítězil s hodnocením V1, CAC v mezitřídě nad svým konkurentem z Estonska, Aramis byl ve třídě otevřené hodnocen výborný 1 a Dallas ve třídě vítězů s výsledkem V1, CAC splnil podmínky k udělení titulu Grand Šampion ČR. O klubovém vítězi se rozhodovalo mezi Frajerem Otíkem JR a Dallasem. Po vzoru svého otce zvítězil Frajer, náš jedináček z vrhu "F". Majitelům ještě jednou moc gratulujeme!

Klubová výstava 2010 2

O klubovém vítězi se rozhodovalo mezi Dallasem a Frajerem

Mezi krátkosrstými fenami byla z naší ch. st. pouze Dixie, která prvním místem ve třídě vítězů a titulem CAC splnila podmínky pro udělení titulu Šampion ČR! O klubového vítěze nastupovala Dixie s vítězkou mezitřídy Ajšou z Kyšperka a vítězkou třídy otevřené Agátou z Oldřistlouk. Obě feny jsou opět dcery našeho Otíka. Dle mého očekávání zvítězila a titul Klubový vítěz si odnesla Agáta z Oldřistlouk, která se později stala i vítězem plemene (BOB) a BIS! Řekl bych, že jde o vynikající výsledek pro krátkosrstou fenu ve velké konkurenci dlouhosrstých.

Klubová výstava 2010 3

Otíkova dcera Agáta kromě Klubového vítěze získala i BOB a BIS!

A právě v dlouhosrstých měli i Strážci hor tři zástupce. Nejmladší Hanah zvítězila ve třídě dorostu nad konkurentkou z Maďarska a později získala titul BIS puppy. Great Agáta ve třídě mladých byla hodnocena jako výborná 2 v konkurenci pěti fen a konečně Diggy získala prvenství a CAC ve třídě vítězů. Já jsem potom ještě nastoupil s naší devítiletou Beatris ve třídě veteránů (V1).

Klubová výstava 2010 4

Great Agáta ve třídě mladých hodnocena jako výborná 2

V závěrečné soutěži chovatelských skupin (3) zvítězili krátkosrstí Strážci hor stejně tak jako předchozí dva roky :)

Aramis: výborný 1 (tř. otevřená)
Dallas: výborný 1, CAC, nový Grand šampion ČR (tř. vítězů)
Frajer Otík JR: výborný 1, CAC, Klubový vítěz (mezitřída)
Dixie: výborná 1, CAC, nová Šampionka ČR (tř. vítězů)
Diggy: výborná 1, CAC (tř. vítězů)
Great Agáta: výborná 2 (tř. mladých)
Hanah: velmi nadějná 1, BIS Puppy (tř. dorostu)
Beatris: výborná 1 (tř. veteránů)

Klubová výstava 2010 7

Ch. Aramis od Strážců hor - výborný 1

Klubová výstava 2010 8

Ch. Dallas od Strážců hor - výborný 1, CAC

Klubová výstava 2010 6

Ch. Dixie od Strážců hor - výborná 1, CAC

Klubová výstava 2010 9

Frajer Otík JR od Strážců hor - výborný 1, CAC, Klubový vítěz

Klubová výstava 2010 10

Hanah od Strážců hor - velmi nadějná 1, BIS puppy

Klubová výstava 2010 12

Greta Agáta od Strážců hor - výborná 2

Klubová výstava 2010 13

Ch. Diggy od Strážců hor - výborná 1, CAC


 

 
Copyright © 2010 - 2020 Milan Plundra, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.