Bernardýni
 
 
 

ICh. Tyronica Born For Winning

Ota 2


* 20.5.2005, +22.7.2011
DKK: 0/0, DLK: 0/0, KVH: 86 cm

Interšampion, Český šampion, Český Grand šampion, Šampion Polska, Šampion Slovinska, Šampion Rakouska, Šampion Slovenska, Český junior šampion, Bundessieger 2006, Bundessieger 2007, WUSB Winner 2007, World Winner 2009, Klubový vítěz - CZ 2007, Klubový vítěz - SLO 2008, Klubový vítěz - CZ 2008, Klubový vítěz - A 2008, Klubový vítěz - CZ 2009, 3 x CAJC, 12 x CAC ČR, 8 x CAC SLO, 4 x CACA, 3 x CWC, 4 x CAC SK, 2x r.CACIB, 15 x CACIB, 3 x Národní vítěz, 24 x BOB, BIS, 2 x r.BIS, Šampion šampionů 2008 - BIG, BIG 2, 2 x BIG 3, BIG 5,
Kvalifikován pro Crufts 2007 a 2008


Tvůj život změnil můj. Děkuji, že jsem Tě mohl potkat. Děkuji Ti za všechno co jsi mi dal. Mé oči pláčou a srdce puká bolestí. Stále se ptám proč? A proč tak brzy? Ty víš, že na tebe nikdy nezapomenu. Ty jediný víš, jak moc jsi pro mne znamenal. Navždy zůstaneš v mém srdci, jehož ránu nelze zacelit. Spi sladce můj milovaný Oto!
Tvůj Milan
(22.7.2011)

Ota 1

V roce 2005 se začal odehrávat příběh, který nese jméno Otík. V té době jsem se rozhodl, že si přivezu domů štěně, pejska, s novou krví pro náš chov a zároveň jsem doufal, že bude i úspěšným psem pro výstavy. Zamiloval jsem se do krátkosrsté bernardýnky Biny (Ubina du Val du Morakopf). Kontaktoval jsem její majitelku Janu Krek, která v té době zrovna plánovala, že bude Binu poprvé krýt. Pak už jsme byli neustále v kontaktu. Díky její vstřícnosti jsem měl možnost si pejska vybrat. A ikdyž mi to trvalo poměrně dlouho, než jsem řekl konečné rozhodnutí, zůstal jsem vlastně hned u prvního dojmu. Vybral jsem si štěně, kterému říkali podle zbarvení na zádech Otok, což ve slovinštině znamená ostrov. My jsme se rozhodli, že z Otoka bude Otík. Bylo však třeba vybrat ještě jeho oficiální jméno, které mělo začínat písmenem „B“. Nakonec jsme se s Janou dohodli, že mu dáme jméno takové, jaké bylo naše přání. Otík dostal tedy jméno Born For Winning (zrozen k vítězství). V té době jsme ještě v nejmenším netušili, jak moc správný výběr to byl.

otik titl


Z Otíka vyrostl nepřehlédnutelný pes vynikajícího a přátelského charakteru, který se profesionálně a s nadhledem sobě vlastním předváděl na výstavách. Naplnil tak předpoklady, které mu dával jeho původ složený z kombinace excelentních jedinců z vyhlášených francouzských a rakouských chovatelských stanic. Oba jeho rodiče byli také interšampioni a držiteli mnoha dalších titulů. Dědeček se pak pyšnil titulem WUSB Winner 2004.

Ota 3

Interšampion a multišampion Otík se za svůj život zúčastnil 47 výstav v sedmi evropských státech a byl posouzen celkem 32 rozhodčími z 15 zemí (pouze pěti rozhodčími z ČR)! Vždy byl hodnocen jako výborný. Ze všech rozhodčích, kteří ho posuzovali, jmenujme např. uznávané specialisty jako je Erika Kalscheuer – D, Dr. G. Morsiani – IT, Otakar Vondroouš – CZ, Max Russ – D, Pat Muggleton – GB, Erwin Brummel – D, Ch. Laffay – F, ... nebo velmi uznávané kapacity z řad mezinárodních rozhodčích jako je Hans Müller – CH (prezident FCI) či Karl Reisinger – A. Otík se mimo jiné představil na dvou světových výstavách všech plemen (v roce 2006 vyhrál mezitřídu a získal CAC v Poznani u finského rozhodčího a v roce 2009 se pak stal Světovým vítězem v Bratislavě) a na dvou světových výstavách bernardýnů (jako první bernardýn v historii naší země získal titul WUSB Winner 2007 v Donovalech - SK a o rok později zvítězil v párech s JCh. Anežkou od Strážců hor v Grevenmacheru - LUX). Otík byl mnohonásobným šampionem a pětinásobným klubovým vítězem. V roce 2008 dokonce zvítězil na třech klubových výstavách a to v České republice, Slovinsku a Rakousku. Na klubové výstavě v ČR zvítězil hned tři roky po sobě (2007, 2008 a 2009). Otík také vyhrál 2. FCI skupinu v soutěži Šampion šampionů 2008. Dále se stal v roce 2008 výstavně nejúspěšnějším bernardýnem našeho klubu a v roce 2007 a 2006 nejúspěšnějším krátkosrstým psem. Získal také 3. místo v soutěži TOP 10 - SKVPM za rok 2008 ve Slovinsku. Otík svou výstavní kariéru ukončil v roce 2009 v Bratislavě na Světové výstavě, aby pak uvolnil místo ve výstavním kruhu svému bratrovi Dallasovi a také svým potomkům. Svými výsledky je historicky nejúspěšnějším bernardýnem, který kdy v ČR byl a zřejmě nebude jen tak překonán.

Ota 4

Otík byl úspěšný nejen ve výstavním kruhu, ale také jako otec. Narodilo se po něm doposud 93 štěňat ve 4 zemích. Jeho potomstvo se nachází v mnoha státech Evropy. Řada z nich se prezentovala a prezentuje na výstavách. Mezi nejúspěšnější patří ICh. Camilla od Strážců hor, která mimo jiné získala titul Evropský vítěz mladých 2008 (Maďarsko), Klubový vítěz mladých 2008 (Rakousko), Klubový vítěz 2009 (ČR), WUBS Winner 2009 (Švýcarsko), Světový vítěz 2009 (Slovensko). Kasedy od Strážců hor jako další potomek Otíka získala titul WUSB Winner 2013 (Dánsko). Z jeho potomstva vzešlo již 8 klubových vítězů ČR (ICh. Camilla od Strážců hor - 2009 (ČR), Baryk z Férova dvora - 2009 (ČR), Ch. Frajer Otík JR od Strážců hor - 2010 (ČR a SK), 2011 (ČR), Ch. Agáta z Oldřistlouk - 2010 (ČR), Ch. Elisabeth od Strážců hor - 2011 (ČR), Ch. Daphne v.h. Borgerbos - 2011 (BiH), Ch. Hanah od Strážců hor - 2012 (ČR), JCh. Ponna od Sliačanky - 2012 a 2013 (SK). Jeho potomci jsou také držitelé titulu BIS speciálních výstav (Ch. Frajer Otík JR od Strážců hor, Ch. Agáta z Oldřistlouk, Ch. Elisabeth od Strážců hor, Ch. Hanah od Strážců hor). Celá další řada potomků jsou šampioni, ze kterých jmenujme např. Ch. Great Agáta od Strážců hor, (Junior šampion ČR, Šampion ČR, Grand šampion ČR, Victory Junior Winner 2011, Best of Queen Junior, Klubový vítěz mladých 2010 - Modrová, SK, Nejlepší dlouhosrstá fena speciální výstavy 2011 - Donovaly, SK) nebo fenu holadského chovu Ch. Daphne v.h. Borgerbos (Šampion Srbska, Šampion Bosny a Herzegoviny, Klubový vítěz mladých 2010 – Srbsko, Klubový vítěz 2011 – Bosna a Herzegovina, četná umístění ve II. FCI skupině).

Výborných výsledků dosahují také Otíkova vnoučata! Např. JCh. Absolute Winner od klášterních lesů se stal WUSB VÍTĚZEM 2011 v rakouském Seefeldu, vyhrál také celou mezinárodní výstavu v Mladé Boleslavi a titul BIS si odnesl z celkového počtu 3534 psů! ICh. Agnetha od Klášterních lesů je mnohonásobnou šampionkou, dosáhla na titul Interšampiona a je jedním z nejúspěšnějších bernardýnů v Estonsku. JCh. Milan od Strážců hor a Ch. Lejla od Strážců hor se stali Světovými vítězi mladých 2012 v rakouském Salzburgu! JCh. Lord od Strážců hor je nejen Klubový vítěz 2013, ale také vítěz celé Klubové výstavy 2013 v Mladé Boleslavi, WUSB Winer 2013 a historicky první pes českého chovu, který se stal BIS WUSB SHOW (Dánsko 2013).

Ota 5

Otík se stal velmi populárním a známým nejen u nás, ale i v zahraničí. Má obrovskou zásluhu na rozšíření a kvalitě chovu kráskosrstých bernardýnů v ČR, kteří do jeho příchodu byli na pokraji zájmu a často dokonce opovrhováni. Jeho osobnost však zaujala tolik lidí a chovatelů, že se krátkosrstá varieta stala i u nás rovnocenou. Na výstavách se často počet krátkosrstých přiblížil počtu dlouhosrstých (také na klubové výstavě), několikrát je dokonce i předběhl. V roce 2010 se pak v České republice historicky poprvé narodilo více krátkosrstých štěňat oproti dlouhosrstým.

Otík ve školce

Otík byl úspěšný výstavní matador, vynikající otec a především velmi dobrý přítel a člen naší rodiny. Svým fenomenálním charakterem převyšoval vždy ostatní. Prožili jsme spolu 6 nádherných a vyjímečných let. Díky němu jsme získali řadu přátelství z nichž největší je to, které máme s rodinou Jany Krek ve Slovinsku. Prožili jsme s ním mnoho krásného a také jeden z nejvýznamnějších dnů našeho života.

Otík svatba

V pátek 22. července 2011 však přišla nečekaně obrovská rána z čistého nebe. Otík opustil tento svět při jeho oblíbené procházce v přírodě. Odešel na vždy v objetí svého majitele a po boku svých dcer. V našich srdcích však zůstane milovaný Otík na vždy.

VÝSTAVY >>>

POTOMCI >>>

Pedigree:

ICh. Nesty v. Fugerhof WUSB Winner ´04
Nuri v. Fugerhof
Kord v. Wingert
Ch. Cessy v. Fugerhof
Desi v. Fugerhof Tristan von Geutenreuth
Kascha v. Fugerhof
ICh. Ubina du Val du Morakopf Ch. Nambo du Val du Morakopf Giress De Saint Lienard
Indy Du Val Du Morakopf
Pearl du Chateau Robert Ludovic dl Tomiere
Lutece du Chateau Robert


 

 
Copyright © 2010 - 2020 Milan Plundra, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.