Bernardýni
 
 
 

Evropská výstava psů Budapešť - HUN

Jedna z velmi prestižních výstav tohoto roku je za námi. Ano, byla to Evropská výstava psů v Budapešti, která proběhla ve dnech 3. - 5. října 2008. Byla to výstava, na kterou nikdy nezapomenu. Výstava, které bych mohl dát podtitul "aneb když sny se mění ve skutečnost". Ale to také není správné vyjádření, protože ani mé sny nedosahují takto fantastických vrcholů, kterých jsme v Maďarsku dosáhli. Byl to výjimečný den, který si zaslouží výjimečně dlouhý článek. Dovoluji si vám přiblížít "ŠOU" a kolotoč kolem ní očima jednoho šťastného chovatele :)

Budapest 0

Účast na Evropské výstavě v Budapešti nás lákala už začátkem tohoto roku. Přiznám se, že velikým otazníkem pro mne byla právě nominovaná rozhodčí, se kterou jsme se ještě nikdy neměli čest potkat. Maďarská rozhodčí v Maďarsku, kde se chovají trochu jiné typy bernardýna než třeba u nás předznamenávala, kterým směrem by se posuzování mohlo ubírat. Ovšem skutečnost ukázala, jak moc jsme se předem mýlil, Naše rozhodnutí, kdy jsme se se Zdeňkem Havlíčkem domluvili, že pojedeme bojovat, bylo správné! Přihlášku jsem poslal až poslední den třetí uzávěrky, protože jsem se dlouho rozhodoval, kdo pojede reprezentovat. Nakonec jsme se rozhodl dát přednost mladým a do Budapeště putovaly přihlášky pro čtyři Strážce hor: Anežku, Camillu, Dallase a Diggy.

Nic nejde tak jak si člověk naplánuje a tak má příprava na výstavu byla veškerá žádná. V týdnu před výstavou jsem ležel nemocný v posteli a teprve v pátek dopoledne se přemohl a šel jsem zabalit vše potřebné, naložil jsem psy a jel jsem ke Zdeňkovi. Tomu smutná rodinná situace zkřížila plány natolik, že se samotné výstavy nemohl zúčastnit. Kromě Diggy a Camilky mi přiložil na pomoc svého taťku a kamaráda Marka. Tím byl náš tým pro výstavu kompletní a mohli jsme uhánět na Maďarsko. Udělali jsme moc dobře, že jsme vyjeli včas a na výstaviště dorazili ve velmi brzkých ranních nebo ještě nočních :) hodinách. V koloně aut jsme stáli relativně chvíli, parkovali jsme blízko naší haly a vybrali jsme si dobré místo u kruhu. Pořadatelé totiž velmi podcenili dopravní situaci. Neuvěřitelně dlouhé řady aut, které se nemohly dostat do výstaviště zapříčinily, že výstava začala s dvouhodinovým zpožděním!

Maďarská rozhodčí dr. Balogh Katalin, velmi sympatická dáma, posuzovala v našem kruhu pouze svatobernardské psy. Rozhodčí byla maximálně profesionální a nezaujatá, posuzovala nejen očima, ale také pohmatem. Nenechávala se zmást nakoupanou a fénovanou srstí, kontrolovala pečlivě všechny proporce. Velmi důležitým kritériem pro vítězství byl pohyb. Známky výborné nebyly automatické a tak se stalo, že i fena ve třídě šampionů dostala známku velmi dobrou. Bylo vidět, jak jí je to nepříjemné udělat, ale všichni přihlížející museli s verdiktem souhlasit.

První byli posuzováni krátkosrstí. Paradoxně se nejpočetnější třídou nestávali šampioni, jak bych očekával (až na dlouhosrsté šampiony psy - 4), ale třídy mladých. Z našich nastupoval jako první Dallas právě ve třídě mladých. Pro něho to byl první výjezd do zahraničí. Ve třídě byl nejmladší, na dolní hranici věku - něco málo přes deset měsíců. Komplikace s příjezdem na výstaviště zapříčinily, že ve třídě nastoupili tři psi oproti čtyřem uvedeným v katalogu. Před výstavou jsem si říkal, že budu velmi spokojený, když budeme odcházet výborní. První místo a titul Evropského vítěze mladých pro Dallase, to bylo nad očekávání.

Budapest 1

Následovala trocha vystřízlivění a nástup s Camilkou, také ve třídě mladých. Z šesti fen v katalogu nakonec nastoupilo pět. Camilka výborně spolupracovala, jak se od dcery Otíka předpokládá. Po vítězství s Dallasem jsem si říkal, že to nejlepší už máme za sebou. Pot mi tekl po tváři, když fena na pátem místě skončila s hodnocením "dobrá" další dvě feny dostaly "velmi dobrou" a tak tam jako výborná zůstala Camilka s jednou soupeřkou. Postoj, pohyb a zase postoj. Bylo rozhodnuto. První místo patřilo Camilce. Druhý Evropský vítěz mladých pro náš tým, pro naší chovatelskou stanici! Neuvěřitelné. Radost z vítězství Camilky byla obrovská. Vzpomněl jsem si na dva momenty, kdy mě tato fena jako štěně upoutala. Poprvé, když jsem ji dostal při císařském řezu poprvé do rukou a podruhé, když se štěňata začínala batolit a sotva stála na nohou, tak Camilka stála v perfektním postoji. To byl impulz si jí nechat.

Budapest 2

Anežka byla přihlášena v mezitřídě a její soupeřka nenastoupila. Poměrně rychle jsme získali výbornou a titul CAC, který nás posouval do dalšího boje, ve kterém jsme se potkali s vítězkou třídy otevřené. Fena z třídy šampionů byla hodnocena pouze jako velmi dobrá. Po třetí jsem tam stál se psem v boji o vítězství a tak jsem předpokládal, že teď už to je jisté pro soupeřku. Šok na třetí, to byl pro mne verdikt rozhodčí, když Anežce udělila titul Evropský vítěz! To už má hlava nestíhala ani pobírat.

Vzpamatovat jsem se musel rychle, protože byl na řadě výběr nejlepšího juniora a ten se odehrával mezi Dallasem a Camillou. Dallas zvítězil a pokračoval do výběru vítěze plemene, kde se potkal s Anežkou a psem ze třídy šampionů. Právem zvítězil obrovský silný pes s výborným pohybem a profesionálním handlerem. Pes z Francie, který byl mým favoritem již od samotného rána.

Budapest 6

V dlouhosrstých jsem měl na starosti pouze Diggy, která nastoupila ve třídě mladých. Všechny čtyři feny v této třídě byly velmi kvalitní, tomu svědčilo i samotné hodnocení všech jako výborných. I s Diggy jsem měl možnost bojovat o vítězství, ale nakonec to bylo určeno pro soupeřku a Diggy obsadila výborné 2. místo.

Budapest 4

I v dlouhosrstých jsem měl svého favorita, překrásného a úspěšného psa z Estonska, kterým je Ch. Walking On Sunshine v.h. Borgerbos. Rozhodčí zaujal také, udělila mu Evropského vítěze, ale při výběru BOB upřednostnila fenu z třídy šampionů.

V závěrečných soutěžích jsem měl tu čest nastupovat před plnou tribunou diváků o nejlepšího mladého psa dne s Dallasem. Pak už nás čekala cesta domů, které ovšem předcházelo dvouhodinové čekání při výjezdu z výstaviště.

Naše výsledky v kostce:
Anežka: výborná 1, CAC, CACIB, Evropský vítěz, kvalifikována pro Crufts 2009 a 2010
Camilla: výborná 1, CAJC, Evropský vítěz mladých, kvalifikována pro Crufts 2009 a 2010
Dallas: výborný 1, CAJC, Evropský vítěz mladých, Junior BOB, kvalifikován pro Crufts 2009 a 2010
Diggy: výborná 2

Budapest 7

Datum: 4. října 2008
Rozhodčí: Dr. Balogh Katalin, HUN
Celkem psů: 14.925 z 61 zemí
Bernardýni: 58 z Maďarska (20), Estonska (10), Polska (8), České republiky (6), Slovenska (5), Rakouska (3), Ruska (2), Francie (1), Srbska (1), Rumunska (1), Ukrajiny (1).

KRÁTKOSRSTÍ: 28 (14 psů a 14 fen)
Evropský vítěz mladých - pes: Dallas od Strážců hor, CZ
Evropský vítěz mladých - fena: Camilla od Strážců hor, CZ
Nejlepší mladý: Dallas od Strážců hor, CZ
Evropský vítěz - pes: Ch. Astor New Reve Des Terres De Glen-More, F
Evropský vítěz - fena: JCh. Anežka od Strážců hor, CZ
Vítěz Plemene: Ch. Astor New Reve Des Terres De Glen-More, F

DLOUHOSRSTÍ: 30 (20 psů a 10 fen)
Evropský vítěz mladých - pes: Lastiquite´s Lord Of The Rings, RUS
Evropský vítěz mladých - fena: Kertesi-Bársony Orchidea, HUN
Nejlepší mladý: Lastiquite´s Lord Of The Rings, RUS
Evropský vítěz - pes: Ch. Walking On Sunshine v.h. Borgerbos, EST
Evropský vítěz - fena: Ch. Dein Hards Zweet And Zour, HUN
Vítěz plemene: Ch. Dein Hards Zweet And Zour, HUN
Nejlepší štěně dne - 3. místo: Bernegardens Wish Upon A Star, CZ


 

 
Copyright © 2010 - 2020 Milan Plundra, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.