Bernardýni
 
 
 

Chovatelská stanice - Kennel

Na východě České republiky v Helvíkovicích můžete navštívit naší chovatelskou stanici s názvem „od Strážců hor“, kde jsou již dlouhá léta chováni svatobernardští psi. Při výběru jména chovatelské stanice nám byla vodítkem nejen naše zeměpisná poloha, ale také chované plemeno, které pochází ze švýcarského alpského průsmyku Sv. Bernarda, kde tito psi strážili klášter a zachránili nespočet lidských životů.

Beatris Agata Greta

Přestože bernardýni dnes již neplní svojí původní úlohu záchranářů, tak jejich dobrosrdečnost a vřelý vztah k člověku z nich dělá vynikající společníky všem věkovým generacím. Jestli se o psovi říká, že je přítelem člověka, tak u bernardýna to platí dvojnásob. Výborná povaha a nevšední exteriér svatobernardských psů nás okouzlil na tolik, že chováme jediné plemeno a tím je bernardýn. U nás se můžete seznámit s varietou jak krátkosrstou, tak dlouhosrstou, přičemž je na místě zde upozornit, že právě krátkosrstý bernardýn je původní, ze kterého byl později vyšlechtěn dlouhosrstý. Dlouhá srst by neumožňovala tak dobrý a snadný pohyb psům při záchranářských akcích v lavinách sněhu. Dnes je ve větším množství chována dlouhosrstá varieta, ale i ta krátkosrstá si nachází více a více svých zastánců právě díky snadnější údržbě srsti. My zastáváme názor, že obě dvě variety jsou pozoruhodné a stejně krásné. Naše psy jsme si nevybírali podle délky srsti, ale podle jiných a důležitějších kritérií. Vždyť přece nádherný pes může být okouzlující jak s krátkou, tak s dlouhou srstí.

Strážci hor 1

Žijeme na okraji vesnice a za domem se nachází louky, pole a lesy, které využíváme k procházkám s naší početnou smečkou. Vždy, když vidíme volně utíkat naše psy, myslíme na to, že by to mělo vidět hodně lidí, kteří mají utkvělou představu o tom, že bernardýn je líný pes, který se dokáže akorát dobře nažrat. Opak je pravdou! Bernardýn vás dokáže fascinovat až neuvěřitelně rychlým a ladným pohybem navzdory svým tělesným proporcím. Volný a přiměřený pohyb prospívá psům k udržení dobré fyzické i psychické kondice.

Strážci hor 2

Štěňátka u nás narozená jsou z předem plánovaného chovného spojení, kde klademe důraz na výborný zdravotní stav rodičů, dobrý charakter, výborný pohyb a exteriérově i rodokmenově vhodnou kombinaci. Naším cílem je odchovat co možná nejperspektivnější vrhy, ve kterých budou pěkná štěňata s předpoklady pro výstavy a další zdravý chov. Snažíme se, aby naši odchovanci co nejvíce odpovídali FCI standardu plemene, aby byli dostatečně temperamentními, dobře pohyblivými a funkčními psi. Štěňátka přichází na svět přímo u nás doma. V prvních týdnech jsou pod dohledem téměř 24 hodin denně. Po celou dobu věnujeme štěňátkům maximální péči a dbáme na co nejkvalitnější stravu. Na zdravotní stav štěňátek stejně tak jako jejich matky dohlíží Zuzka, která je veterinárním lékařem.

Strážci hor 3

Zkrátka děláme vše pro to, aby z našich "dětí" vyrostli zdraví a silní psi. Naším přáním je, aby malí Strážci hor našli nové domovy, kde se stanou členy rodiny u lidí, kteří je budou mít rádi, věnují jim maximální péči a nebudou šetřit na kvalitním krmení. Majitelé našich štěňat se na nás mohou kdykoliv obrátit s žádostí o radu nebo pomoc co se pejsků týče.

Strážci hor 4

Připomínáme zde, že pes je živý tvor a matce přírodě respektive genetice se nedá poručit. Je třeba mít na paměti, že i největší šampioni s výborným charakterem a zdravotním stavem nemohou být a nejsou 100% zárukou toho, že jejich potomstvo zdědí tyto vlastnosti. Pravděpodobnost pěkného exteriéru a pevného zdraví je ale mnohem vyšší než po neprověřených a zdravotně nevyšetřených rodičích.

Strážci hor

Štěňátka z chovatelské stanice od Strážců hor našla své domovy kromě České republiky také v těchto zemích: Holandsko, Rakousko, Slovensko, Polsko, Litva, Francie, Slovinsko, Belgie, Chorvatsko, Itálie, Finsko, Švýcarsko, Švédsko, Německo, Norsko, Řecko, Lotyšsko, Maďarsko, Pakistán, Brazílie a Velká Británie.

výběh

Ačkoliv se všechna naše štěňátka rodí doma, kde tráví s matkou první týdny svého života, tak všichni naši další bernardýni žijí venku. K dispozici mají několik výběhů, kam mohou ze svých kotců chodit volně po celý den. Téměř každý den (kromě velmi nepříznivého počasí) s nimi chodíme na procházky nebo trénujeme na výstavy.

výběhy 1

Štěňátka jsou na pobyt venku navykána postupně. V pěti týdnech, kdy již mají plně vyvinutou termoregulaci, začínají bydlet v kotci v odpovídajícím zázemí. V době odběru jsou již plně navyknuta na venkovní pobyt a to i v zimních měsících.

výběhy 2
My 33
My 32
My 22
My 28
My 29
My 23
My 27
My 30
My 25
My 26
My 24
My 31
Dánsko ikona
Lord ikona
Milan ikona
Strážci hor 4
My35
Ocka

 

 
Copyright © 2010 - 2020 Milan Plundra, všechny texty a obrázky jsou osobním vlastnictvím a nemohou být kopírovány a dále publikovány bez našeho souhlasu.