
Mluví se o ní v superlativech. Je jednou z největších, nejvýznamějších a nejznámějších. Přináší mnoho radosti, euforie, ale také zklamání. Říká se, že je to anglická výstava pro anglické chovatele. Jedním slovem Crufts. A právě ten jsem již od roku 2006, kdy Otík získal svou první kvalifikaci v Rakousku, toužil navštívit. Do Anglie jsem se vypravoval několik let až nakonec v letošním roce jsem to dotáhl do konce.
Když se mi naskytla příležitost podívat se na Crufts s přáteli, kteří chovají krátkosrsté kólie, nijak dlouho jsem neváhal a šel jsem do toho. Úžasné pro mě bylo, že jsem nemusel vlastně nic podstatného zařizovat, protože cestovní plán byl do puntíku připraven včetně ubytování. Vyměnil jsem si pouze nějaké peníze, zabalil malý baťůžek a hurá vstříc novým osudům. Naše posádka měla čtyři dvounožce a tři psy. Když jsme v Hradci Králové nakládali do auta poslední zavazadla a kraťandy (tak říkají krátkosrstým koliím) bylo mi trochu líto, že já nakonec odjíždím do Anglie bez psa. Jak se později ukázalo nebylo zase až tak čeho litovat.
Řidiči jsme byli všichni čtyři a tudíž nám vzdálenost delší než 1600 km nedělala žádné problémy. V autě panovala výborná nálada, kterou umocňovala Erika svými výroky :) A já za sebe můžu říct, že jsem se opravdu bavil. Ačkoliv to bylo to poslední, po čem jsme toužil, tak jízdu vlevo po Velké Británii jsem si užil zrovna já. Lépe řečeno jsme si ji užili všichni, ale já přímo za volantem :)
Crufts ... výstava jako každá jiná a přece všechno jinak
... Crufts se koná každý rok v anglickém Birminghamu na výstavišti NEC (National Exhibition Center). První ročník se uskutečnil již v roce 1891 a od roku 1928 je na této výstavě zadáván titul BIS (Best In Show). Na tento titul absolutního vítěze dosáhl bernardýn jednou jedinkrát když v roce 1974 zvítězil dlouhosrstý svatobernardský pes Ch. Burtonswood Bossy Boots.
... Výstavy se mohou ze zahraničí zúčastnit kdykoliv pouze interšampioni, ostatní musí splnit předepsanou kvalifikaci.
... Zahraniční účastníci musí splňovat předepsaná veterinární opatření, která je nutné vyřídit až půl roku předem. Kontroly na hranicích bývají přísné, ale my měli naštěstí opačnou zkušenost, na kterou ovšem nelze spoléhat.
... Rozdělení do skupin a tříd je odlišné od systému, který známe u nás. Bernardýni jsou v Anglii posuzováni v tzv. Working Groop. Posudky se nepíší a nezadávají se ani známky. Ve třídách se určí pouze pořadí prvních nejlepších pěti. Má to tu výhodu, že i když se neprobojujete mezi nejlepších pět, tak neodjíždíte domů např. s "védéčkem". Pes může nastupovat i v několika třídách.
... Vystavovatelé by neměli se svými psy opouštět výstavu před 16 h. Pro všechny psy je předem určený prostor - "bench", kde mají travit čas mimo posuzování a venčení.
... Dlouhosrstá i krátkosrstá varieta je u bernardýnů posuzována dohromady!
... Zápisné pro jednoho psa činí pouhých cca 20 £ (necelých 600 Kč) naproti tomu vstupné na místě pro dospělou osobu je hned 16 £!
... Crufts není jenom přehlídka psí krásy. Soutěží se např. v Agility, Obedienci, Tanci se psem atd. Prezentují se zde všechny možné činnosti se psy.
... Organizace výstavy je na maximální úrovni v luxusních podmínkách. Prostorné kruhy, všude dostatek místa. Nespočet stánků, výborné občerstvení. Finálový kruh je obklopen obrovskými tribunami, kde je dostatek místa pro všechny. Atmosféra úžasná. Program je promítán zároveň na velkoplošných obrazovkách a také vysílán žívě na internetu.
Odlišnosti v posuzování a typu V letošním roce bylo přihlášeno cca 28.000 psů! Katalog nabízel 113 jmen svatobernardských psů, 122 jich bylo evidováno ve třídách, mnoho psů se nedostavilo. Z celkového počtu bylo jen minimum psů v krátkosrsté varietě a do nejlepší pětky se dostávali jen těžko, na první místo nikdy. K posuzování je zván téměř každý rok anglický rozhodčí, výjimkou byl např. v loňském roce rozhodčí z Irska. V letošním roce soudcovala paní Bateman, která na této výstavě rozhodovala o vítězích a poražených již v roce 2004. Posuzování začalo nástupem psů do kruhu a jejich seřazením. Rozhodčí si nejprve prohlédla všechny nastoupené psy a potom jí byli jednotlivě předváděni. Nejprve psa prohlédla, potom kontrolovala skus (počet zubů nebyl důležitý) a dále prohlížela oči. Vzhledem k tomu, jaké oči měla vítězná fena jsem usoudil, že šlo pouze o formalitu. Potom celého psa důkladně prohlédla rukama. Dále se pak psi předváděli jednotlivě v pohybu tam a zpět a na trojúhelníku. Nutno podotknout, že nejlepší pohyb měli zahraniční psi. A nakonec ještě jednou postoj a celkové zhodnocení.
Náš FCI standard se liší od anglického, a proto se liší i exteriér psů, přestože se jedná o stejné plemeno. Nicméně to není jenom u našeho plemene. Očekával jsem, že na takovéto výstavě uvidím mnohem více pěkných psů než byla skutečnost. Nejvíce mě zaujali zahraniční psi a nebo psi v jejichž původu byla zahraniční krev. Ale mezi prvními se většinou nenacházeli. S rozhodčí jsem se ve výběru vítěze shodl pouze dvakrát a to na nejlepším psovi ze třídy Limit a na nejlepší feně ze třídy Post Graduate. A jak se liší "angličtí" bernardýni od těch "evropských"?
Většinou jde o středně velké, velmi mohutné psy, se silnou kostrou a krátkými končetinami. Tělo je těžké až lymfatické, kůže volná a vrásčitá. Velmi často mají psi vrásky na nose i na hlavě a dokonce jsem viděl u jednoho vítěze vrásky i na končetinách. Na hlavách, které jsou jinak masivní, se mi nejméně líbilo velmi nízké nasazení uší a příliš těžké pysky. Srst je kvalitní a dobře upravená. Barevně jsou britští psi nejčastěji plášťoví s velmi silnou až agresivní pigmentací na hlavě. Ojedinělý není chybějící límec, černý nos, nebo červenohnědé (často i černé) skvrny v bílém poli (především na hlavě a končetinách). Ale na barvu se zde nedívají podobně jako v Americe, kde má např. vítěz často pouze poloviční masku.
Při průběhu posuzování jsem si tak nějak oddychl, že jsem tentokrát pouhým divákem. Nikdy neříkej nikdy a tak ani já zde nebudu prohlašovat, že se do Birminghamu jednou nevrátím se psem. Současná konstalace hvězd však tomu nenapovídá. Ale jak se znám, dušička nebude mít pokoj dokud to nezkusím :) Zároveň smekám přede všemi, kteří nalezli odvahu a postavili své psy do konkurence anglických psů. Přestože většinou byli již předem poraženi a bylo lhostejné jestli se jednalo např. o světové vítěze nebo ne. Ale i samotná účast na této výstavě je velmi prestižní událostí a do Anglie se musí odjíždět s tím, že se jedete zúčastnit nikoliv zvítězit. Čas od času se i zahraničním psům podaří odsunout domáci matadory a potom se jedná opravdu o fenomenální úspěch.
A jak to vlastně dopadlo?
Nejlepším psem a zároveň vítězem plemene u bernardýnů se stal pes ze třídy Open HARLESFORD HADLEY. Nejlepší fenou pak HARLESFORD KISS ME QUICK opět ze třídy Open (u obou majitel pí. Swain). Druhým nejlepším psem byl POOLSWAY BIG AND BOLD AT CHANDLIMORE a druhou nejlepší fenou CHANDLIMORE FLY BY NIGHT (u obou majitel p. Nagrecha). Nejlepším mladým (v Anglii třída Puppy) se stal pes BERNMONT AMBASSADOR, jehož majitelkou, chovatelkou i handlerkou je anglická rozhodčí pí. Pat Muggleton, která např. v loňském roce posuzovala speciální výstavu v Donovalech. Určitě pro mnohé z vás bude zajímavou informací účast holandského psa CH URY V H BORGERBOS, kterého jsme se Zdeňkem vybrali jako otce prvního vrhu Camilly. Ury se v konkurenci 14 psů umístil na výborném 5. místě (VHC), ikdyž si určitě zasloužil být více vepředu. A konečně také účast holandské feny ZARAYKA V H BORGERBOS, která měla v loňském roce štěňata s Otíkem, a umístila se na 3. místě v konkurenci 12 fen. Za ní až stála loňská světová vítězka HEMLOCK VAN'T HOF TER QUINNI. Absolutním vítězem výstavy (BIS) pro rok 2010 se stal maďarský ohař CH HUNGARGUNN BEAR IT'N MIND.
Závěrem chci poděkovat Lence Fránkové za super výlet a Erice a Martinovi za super společnost. Díky také za částečné zasvěcení do světa krátkosrstých kólií :)
Best Of Breed:
rok (rozhodčí): pes (původ)
2010 (Mrs Bateman): HARLESFORD HADLEY (GB)
2009 (Mr Oates, IRL): EUCLIDES VAN 'T HOF TEN EYNDER (BEL)
2008 (Mrs Swaine-Williams): CH COURMAYEURS NOBODY LIKE ME (SWE)
2007 (Mr Munro): CH CHANDLIMORE HOLD YOUR HORSES (GB)
2006 (Mrs Campbell): CH SNOWFORDHILL STIRLING (GB)
2005 (Mrs Arch): BARANDI SPYMASTER (GB)
2004 (Mrs Bateman): CH BERNEGARDEN'S MONTGOMERY (NOR)
2003 (Mrs Deuchar Fawcett): CH SNOSHIRE RITCHIES RICH WITH CHANDLIMORE (GB)
2002 (Mrs Molinari): HARLESFORD CELEBRATION FOR CHANDLIMORE (GB)
2001 (Mr Boulden): CH SNOSHIRE RITCHIES RICH WITH CHANDLIMORE (GB)
2000 (Mrs Banbury): CH SNOSHIRE RITCHIES RICH WITH CHANDLIMORE (GB)